Chov švábů

S chovem švábů jsme začali po špatných zkušenostech s chovem cvrčků ( nízká životnost, vysoká úmrtnost, cvrkání, skákání ). Jejich chov se nám natolik zamlouvá,že jsme se rozhodli ho rozšířit a nabídnout  ostatním. Vydrží opravdu dlouho. Naši prodávaní švábi jsou staří  4 - 5 měsíců, takže mají před sebou ještě minimálně 6 měsíců života. Pokud si pořídíte plastovou bednu , nahoře síto- co největší větrání ,  proložky na vajíčka ( zvýší se obytný prostor a pohlcují vlhkost ) , dáte je do pokojové teploty ( 18 - 25 stupňů - při vyšší rychleji rostou), tak vám vydrží dokud je nezkrmíte.Pokud je máte pouze na krmení doporučuji teplotu 18-22 stupňů ( vydrží vám mnohem déle). Nelezou po skle a nelétají . Proti cvrčkům jsou i čistotnější. Krmítka i bedny vydrží daleko déle čisté než u cvrčků a tudíž ani tolik nezapáchají.

Jediná nevýhoda  je jejich nižší produktivita   ( samička cvrčka naklade za noc cca 100 vajec, samička švába vytvoří jednou za 2 měsíce kokon ze kterého se líhne cca 20 nymf ) a delší doba dospívání ( cvrček je dospělý za 2 měsíce a šváb za 5-6 měsíců). Tyto nevýhody ale převáží to že se dožívají až jednoho roku a mají daleko nižší úmrtnost a to vás jako konečného spotřebitele musí zajímat nejvíce. Také se nemusíte obavat případného zamoření bytu. Tito švábi se v bytě nemnoží.

Pokud je budete chtít jenom na zkrmení stačí je udržovat při teplotě od 18 - 22 stupňů a vydrží dokud je nezkrmíte. Při nižší teplotě vám vydrží déle. Jestli je chcete množit je potřeba teplota od 25 - 28 stupňů. Když jsme s nimi začínali dali jsme do plastové bedny 2 litry švábů, pod bednu topnej kábl a čekali. Zhruba po 2 měsících se začali objevovat malí švábíci. Proti cvrčkům se navzájem nepožírají a tak mohou být adulti a subadulti v jedné bedně. Pořídili jsme ještě jednu bednu a získali tak nepřetržitý přísun potravy pro naše miláčky. Co se zkrmí tak zase doroste. Takhle vám to může fungovat neomezeně dlouho. Cca jednou za 4  měsíce je potřeba bednu vyčistit ( trus a uhynulá tělíčka). Samozřejmě nekrmíme jenom šváby. Zvířátkům je potřeba stravu co nejvíce zpestřit a obměňovat, takže podáváme také cvrčky a sarančata, ale švábi nás opravdu nadchli. Je to taková živá konzerva.